Hayata Her Açıdan Bakabilmek…

HAYATA HER AÇIDAN BAKABİLMEK…

Hayata her açıdan bakabilmek yaşamımıza ne katabilir sizce? Olduğum noktadan görebildiğim kadarıyla yaşamdayım. Peki, göremediğim alanda neler oluyor ve bu göremediklerim yaşamımı nasıl etkiliyor. Bu etkiler ile yaşamda sadece ben olarak var mıyım? Yoksa bu farkına varamadığım etkiler beni ben olmaktan mı çıkarıyor?

Kendimizi ne kadar tanıyor ve ne kadar kendimizi ifade edebiliyoruz? Belki de kendimize sorabileceğimiz en ağır sorulardan biri;

-Ben, kendim zannettiğim kişi miyim?

Hayata her açıdan bakabilmek nedir?

Bunu nasıl anlayabiliriz? İnsan, bedende iki akışla bütünleşir ve yaşama geçer. Bunlardan biri ruhsal alan ki, bunun bilgisini sadece dinsel, ruhsal bütünlüğü yükselmiş üstatlar ve göksel öğretilerden akan bilgilerden öğrenebiliyoruz ve bunlar sadece zan niteliğini taşıyor. Bunun nedeni ruhsal alan bilgilerinin kanıtlanacak, elle tutulur gözle görülür bir bilgi olmadığı, sadece söylemlere dayalı olduğudur.

İkincisi ise kandan akan bilgilerdir ki, bunu bilimde kanıtlar. Genler yolu ile aktarılan bilgiler bedende ifadeye, yaşama dönüşür. Kandaki bilgiler bizde kaşımızın, gözümüzün, tenimizin nasıl olacağını belirlediği gibi kaderimizi, olaylara bakış açımızı, algımızı ve kontrolde zorlandığımız duygu durum halimizi şablonlayabilir. Belki zevklerimiz dahi sadece bize ait duygu durumundan değil geçmişte dedemizin, ninemizin arzuları etkisindedir. Belki çok severek yediğiniz elma, hiç hoşlanmadığınız bir tat ama büyük babanızın yaşayarak kanına kayıtladığı bilginin etkisindesiniz. Belki de tutkuya çevirdiğiniz aşkınız sadece dedenizin kavuşamadığı sevdiğinin etkisinde ve bu tutku içine gömdüğü duyguların kana kaydıdır. Belki siz işte başarıya koşamıyorsunuz çünkü geçmiş büyüklerinizin işte başarı konusunda ağır tahripleri vardır ve bu da sizi etkiliyordur. Hayatta kan yoluyla akan bu bilgiler, yalın kendimiz olmamızı engelleyen akışlardır.

Ruhsal akıştaki etkileri ise varsayımlar üstünden yapabiliriz. Söylediğimiz hiçbir şey için “kesin budur” diyemeyiz, doğum ve ölüm haricinde ve Yaradan’ın varlığını kabulün dışında.

Ruhumuzun bize Yaradan tarafından hediye edilmiş olarak düşünürüz. Bedenin yani maddenin, kanla ve canla birleşmesi bizi yaşamda “İnsan” olma bilincine kavuşturmuştur. Ruhun bilinci ile maddenin bilinci bedende tekliğe kavuşur ama madde ruhun yüksek titreşimine dayanamayacağı için ruh titreşimini (frekansını) beden için ve bedende var olabilmesi için indirger. Daha düşük frekansta titreşir. Her şeyi bilen ruh bilinci, beden (madde) bilincine indirgendiği için bildiklerini unutur. Tek unutmadığı şey ise bedenin bilincini yükseltme görevidir. Beden bilincini yükselttikçe, ruh bedende daha rahat ifade bulur ve ruh beden bilincine rehberlik eder.

Bu rehberlik beden bilincinin yükselmesi ile paralel gelişir. Beden bilinci zihin katmanın haritasını oluşturur ve yaşam bu harita üstünde şekillenmeye başlar. Algı potansiyelinin genişlemesi, bilincinde genişlemesine etki eder. Bu iç içe halkalar halinde yansımalarla beden bilinci, insani bilinç potansiyeline ulaşmak için milyonlarca yıldır ruhun sonsuz bilinç potansiyelini açmaya çalışmaktadır.

Belki bu cümlelerle anlamak kolay değil ama yaşamı anlamakta bildiğiniz gibi kolay değil. Hayata her açıdan bakabilmek bu noktada bizim için oldukça önemli…

Binlerce sorunun çıkabileceğini düşünerek belki aklınıza ilk gelecek soruları açıklamak istiyorum.

İnsani bilinç potansiyeli nedir?

Biz insanoğulları, insan olma çabasındayız bu hayatta. Daha ne kadar yolumuz var onu dahi bilemiyoruz ama bildiğimiz daha insan bilincinin küçük bir parçasını kullandığımız. Birçok yüzdeler verilebilir ki, bunlar doğru sonuç mudur? bu bence bilinmez. Çünkü “insan bilincinin potansiyeli ne kadardır?”, bunu tam manasıyla bilemiyoruz. Sadece varsayımlar içinde bu konuya yaklaşabiliyoruz.

İnsanoğlunun mağaralarda yaşadığından bu yana bilincin inanılmaz bir gelişim gösterdiğini yazılı tarihi izleyerek görebiliyoruz. “İnsan olmak”, birçok niteliğimizi artırmayı gerektirdiği gibi, birçoğunu da bırakmamızı gerektiriyor. Sürüngen beynimizin kayıtladığı ve üst beyne aktardığı birçok algıya artık gerek duymadan yaşayabiliyoruz. İnsanoğlu deneyimlerini yaşayarak, kayıtlayarak, sebep ve sonuç çıkartarak nesiller boyu inanılmaz bilgi aktarımları oluşturuyor. Bu da bize, hayatın ne inanılmaz büyük bir okul olduğunu gösteriyor.  Hayat okulunda öylesine inanılmaz bilgiler aktarılmıştır ki, bu zamanlarda artık bu bilgilerin açılması, deşifre edilmesi ve insani bilgilerin biraz olsun anlayabilmesinin zamanıdır. Belki de bu yüzden artık içsel olsun, yaşamsal verilerde olsun her daim sorgulamalar halindeyiz. Daha önce ki zamanlarda belli seviyeye varmış kişiler bu sorgulamaların içindeydi ama artık biraz düşünebilen her kişi hem kendini, hem yaşamı sorguluyor. Cevaplarını ise şimdiye kadar sahip olabildiği bilinç seviyesinde yapabiliyor kişi. İletişimin bu zamanlardaki ulaştığı seviye, bu sorulara daha kolay cevap arayabilmemizi sağladığı gibi bilmediğimiz yollarda bizi daha karanlığa da sokabilir.

Her birimizin hayatta bilincine saygı duyarak bu yolculuğumuzun aydınlık olması dileğiyle…Hayata her açıdan bakabilmek gücünüze güç katar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir